UX design

Pro obyčejné smrtelníky:

UX design znamená User Experience (uživatelská zkušenost), tedy jak se cítil návštěvník Vašich stránek, po té, co je navštívil a primárně, jestli chtěl nebo nechtěl vzteky něco rozmlátit. UX design by měl být začátkem tvorby každé webové stránky, protože můžete mít sebehezčí web, ale pokud se v něm člověk nedokáže zorientovat, tak k čemu Vám ta krása byla. A neměl by to být jenom začátek, ale také konec, tedy měření, zda-li návštěvník doputoval kam měl. UX design je obrovský obor a může se jednat „jen“ o navržení umístění hlavních prvků, až po celkové pochopení Vašeho produktu a vymyšlení celé struktury webu. Cena je tedy velmi variabilní.

Pro fajnšmekry:

UX samouk, internetově vyškolen v Human Centered Design, vytváření wireframes, Sketch design návrhů, user research, Google Analytics atd.


Největší a nejzdařenější projekt – Nadace Via:

Pro Nadaci Via pracuji dlouhodobě, dobře ji tedy znám a vím, o jak složitou organizaci jde. Nadace působí na mnoha úrovních, na jedné straně shání dárce na svou podporu, na druhé straně hledá aktivní lidi. Zabývá se podporou filantropie, snahou o zlepšení komunitního života, má 3 vlastní programy a cca. 15 dalších činností. Všechno toto dostat do jedné webové stránky, je tedy prakticky nemožné. Snažil jsem se o co největší přehlednost, ale zároveň jsem musel dodržet požadavky všech jednotlivých týmů Nadace.

Na začátku jsem si stanovil několik imaginárních postav, tzv. Human centered design, byl tam např. Franta Starosta, Maximilián Boháč, Marie Aktivistka, všechny tyto postavy měly nějaké charaktery a každý tento charakter by měl být uspokojen. Následně jsem vytvořil tzv. wireframe a stanovil si cesty, kterými by tyto charaktery měli projít, aby dosáhli požadovaného cíle, tzv. konverze. Následně jsem začal vytvářet UX návrh, který vycházel z předchozích zjištění. Změnil jsem tedy zásadne homepage, která nyní informuje návštěvníka o základních posláních Nadace a dává mu možnost se dozvědět více o jednotlivých činnostech. Současně jsem na začátek dal video, které výrazně zvedlo atraktivitu celé stránky.

Reakce jsou prozatím velmi pozitivní, zdá se, že web je uživatelsky výrazně přívětivější a působí mnohem důvěryhodnějším dojmem.