Jak začít s tvorbou webových stránek

Jde to i bez programování?

Ano, ALE!!! I když lze dnes využívat různé nástroje pro tvorbu webových stránek bez nutnosti programování. Rozumění základům programování má stále mnoho výhod, jako například:

 1. Flexibilita a přizpůsobivost:
  Programování umožňuje vytvářet a upravovat stránky podle vlastních potřeb a nápadů. Pokud nejsou dostupné žádné hotové šablony nebo nástroje pro tvorbu konkrétní funkcionality, může programátor vytvořit vlastní kód.
 2. Větší kontrola nad kódem:
  Programování umožňuje programátorovi mít větší kontrolu nad kódem a způsobem, jakým je stránka vytvořena. To může vést ke zlepšení výkonu a bezpečnosti stránky.
 3. Lepší porozumění webu:
  Programování pomáhá lépe porozumět tomu, jak webové stránky fungují a jak jsou postaveny. To může vést ke zlepšení schopnosti odhalovat a řešit problémy s webovými stránkami.
 4. Vyšší hodnota pro zaměstnavatele:
  Zaměstnavatelé často hledají programátory, kteří mají zkušenosti s tvorbou webových stránek a jsou schopni vytvářet a upravovat kód. Pokud má člověk základní znalosti programování, může to být pro něj výhodou při hledání zaměstnání.

Zdroje informací

Programování webových stránek není snadný úkol a může vyžadovat spoustu trpělivosti a soustředění. Překvapivě existuje na světě cca. nekonečno informací o tom, jak správně programovat. Osobně mám nejlepší zkušenost s placenými tutoriály. Placené online kurzy jsou často komplexnější a mají lepší strukturu než běžné videa na YouTube. Některé populární platformy pro placené kurzy jsou

Dalším zdrojem informací ověřené webové stránky a fóra, jako je Stack Overflow, W3Schools, kde můžete najít užitečné informace a rady od zkušených programátorů.

Nejdůležitější programovací jazyky pro tvorbu webových stránek

Existuje mnoho programovacích jazyků, které můžete použít k programování webových stránek. Některé z nejdůležitějších programovacích jazyků jsou:

 • HTML
  HTML je základem pro tvorbu webových stránek. Tento jazyk se používá k vytváření základní struktury a obsahu webových stránek. Pokud jste tedy na úplném začátku, rozhodně začněte s HTML, uvidíte, že to je výrazně jednodušší než se zdá.
 • CSS
  CSS je jazyk, který se používá k definování vzhledu a stylu webových stránek. Pomáhá vytvořit vizuálně atraktivní webové stránky. V současné době cokoliv co si zamanete je možné udělat nějakým již hotovým řešením, stačí tedy dle mého mít základní znalosti CSS a můžete se defacto tvorbou webových stránek začít živit.
 • JavaScript
  JavaScript je jazyk, který se používá k tvorbě interaktivních prvků na webových stránkách, jako jsou animace, formuláře a efekty. Rozhodně skvělá schopnost do CV, JavaScriptových programátorů je na trhu neustálý nedostatek.
 • PHP
  PHP je skriptovací jazyk používaný pro tvorbu dynamických webových stránek, který umožňuje například propojení s databázemi a generování obsahu na základě uživatelského vstupu. PHP je tedy ten jazyk, který umožňuje systému WordPress, abyste měli nějaké uživatelské prostředí, kde napíšete například blogový post, ten se uloží do databáze a z té se pak ukáže na webové stránce.

Nejužitečnější software

Existuje několik programů, které jsou užitečné pro programování webových stránek. Některé z nejdůležitějších programů jsou:

 1. Textový editor
  Textový editor je základním nástrojem pro psaní kódu pro webové stránky. Existuje mnoho textových editorů, jako je Notepad++, Sublime Text a Visual Studio Code. Osobně používám Sublime Text a nedovedu si moc život představit bez toho.
 2. Grafické editory
  Grafické editory jsou užitečné pro tvorbu vizuálně atraktivních prvků, jako jsou obrázky a loga pro webové stránky. Některé z populárních grafických editorů jsou Adobe Photoshop, GIMP a Sketch. Sketch je profesionálním standardem, samozřejmě je to velmi rozdrobené a hodně lidí teď používá například Figmu, ale výsledek je ostatně vždy stejný, buď je to udělané dobře a programátor může z návrhu dostat mnoho užitečných údajů nebo blbě a výsledek je jak kdyby dostal pdf.
 3. Správce verzí
  Správce verzí umožňuje programátorům pracovat na jednom projektu najednou a sledovat změny provedené jinými členy týmu. Některé z nejpoužívanějších správců verzí jsou Git a SVN.
 4. FTP klient
  FTP klient umožňuje nahrávat soubory na webový server a spravovat je. Mezi nejpoužívanější FTP klienty patří například FileZilla a WinSCP. Tyto programy umožňují snadné přenosy souborů mezi počítačem a webovým serverem, což je důležité pro správu a aktualizaci obsahu webových stránek. Toto možná už zní složitě, ale pointa je, že když si koupíte hosting, tak si vlastně kupujete počítač, který je online 24/7 a pomocí FTP klienta na něj nahráváte soubory.

Testování

Testování je nutnou součástí procesu tvorby webových stránek. Je důležité zajistit, aby webové stránky byly funkční a vzhledem k různým zařízením a prohlížečům správně zobrazovaly. Pokud se tedy do tvorby pustíte, nainstalujte si všechny možné prohlížeče, abyste viděli, jak se web chová.

Existuje několik nástrojů pro testování webových stránek, jako jsou Google PageSpeed Insights, Pingdom a GTmetrix. Tyto nástroje umožňují testovat rychlost načítání stránky, optimalizaci obrázků a další faktory ovlivňující výkon webových stránek.

WordPress – Nejpopulárnější CMS a proč

WordPress je nejpopulárnější tzv. CMS (Content Management System) systém na světě. Existuje mnoho důvodů, proč je to tak, ale hlavními jsou jeho dostupnost, komunita a uživatelské prostředí.

Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč se lidé rozhodují pro WordPress, je jeho cena. Je zdarma a open source, což znamená, že můžete používat a upravovat kód bezplatně. Toto je velká výhoda pro malé firmy nebo jednotlivce, kteří nemají rozpočet na nákladný softwarový produkt.

Druhým důvodem je největší komunita uživatelů, která se stále rozšiřuje. Komunita je velmi důležitá, protože poskytuje různé nástroje, šablony a pluginy pro webové stránky. To umožňuje uživatelům, aby se snažili najít řešení pro jakýkoli problém, s nímž se mohou setkat.

Třetím důvodem je uživatelské prostředí. WordPress je navržen tak, aby byl snadno použitelný pro uživatele, kteří nemají technické znalosti. Uživatelé mohou přidávat nový obsah, upravovat design a spravovat stránky bez potřeby programování.

Z tohoto důvodu WordPress často vyžadují klienti, kteří si chtějí vytvořit webovou stránku s dobrým uživatelským prostředím. Pokud je klient nezkušený, většinou preferuje WordPress jako řešení, protože jim umožňuje vytvářet a spravovat webové stránky bez technického know-how.

Závěr

Programování webových stránek může být zábavné a naplňující, třeba vytvoříte něco, co uvidí miliony lidí. Výrazně Vám tedy na začátku doporučuji si najít dobrý zdroj informací, pochopit k čemu jsou základní programovácí jazyky a rozmyslet si, k čemu přesně chcete svoje znalosti následně využívat. Hodně štěstí…